O nás

Naše vize

V rámci naší výzkumné skupiny SEDL kontinuálně posouváme poznání v oblasti sociálního a emočního vývoje. Naše vize vede především ke zkoumání individuálního vývoje v kontextu komplexních sociálních interakcí a dynamiky vrstevnických vztahů. Důraz klademe na transparentnost, otevřenou vědu, evidence-based přístup, systematičnost a spolupráci. Cílem je vytvářet výzkumnou skupinu, která bude dlouhodobě rozvíjet poznání v dané oblasti. 

Náš výzkum

Pro objevení výzkumných témat, kterým se v SEDL věnujeme, klikněte na následující odkaz.

Naši lidé

V rámci výzkumného týmu kombinujeme rozmanité dovednosti a znalosti akademických pracovníků a pracovnic a spolupracujících studentů a studentek. Prostřednictvím pravidelných odborných seminářů udržujeme kontakt s širší vědeckou komunitou. Na této stránce představujeme hlavní členy a členky našeho výzkumného týmu. 

Výzkumný tým

PhDr. Lenka Kollerová, Ph.D.

Vedoucí SEDL


Lenka Kollerová se specializuje na faktory, které narušují, nebo podporují zdravý sociální a emoční vývoj dospívajících se zaměřením na vrstevnické vztahy (např. přátelství, šikanu, pomáhání). Při výzkumech vychází se socioekologického přístupu, který sleduje souhru mezi jedincem a prostředím, např. mezi morálními postoji jedince, třídními normami a chováním učitele. Věnuje se také výuce psychologie.

Mgr. Adam Klocek, Ph.D.

Zástupce vedoucí SEDL


Adam Klocek se zabývá dynamikou komplexních systémů v psychologii, konkretně aplikací psychologických sítí v oblasti psychoterapie dospělých a sociálních sítí v oblasti třídních kolektivů adolescentů. V minulosti se podílel také na evaluacích efektivity vzdělávacích programů či analýze časově intenzivních dat v různých kontextech.


doc. Mgr. Pavlína Janošová, Ph.D.

Specialistka na pedagogickou psychologii

Pavlína Janošová se zaměřuje na oblast vrstevnických vztahů u dětí a dospívajících. Zabývá se problematikou školní šikany a viktimizace, empatií vůči obětem šikany a faktory, které napomáhají žákům začlenit se do skupiny vrstevníků. Vyučuje pedagogickou a sociální psychologii. 


Mgr. Ivan Ropovik, Ph.D.

Supervizor metodologie, analytik

Ivan Ropovik je metodolog a statistik, který se zajímá o oblasti metodologie výzkumu, psychometrie, kvantitativní inference, syntézy empirických důkazů a meta-vědy. Našemu týmu přináší nepostradatelnou odbornost při pokročilých analýzách dat a navrhování vědeckých metod pro výzkumné projekty.


Mgr. Jana Fikrlová

PhD. studentka a juniorní výzkumnice

Jana Fikrlová se zaměřuje na vývoj vrstevnických vztahů v adolescenci, především na utváření a kvalitu přátelství. Ve svém výzkumu se dále věnuje roli vrstevníků v kontextu šikany a politické participace. Při zkoumání těchto témat kombinuje kvalitativní a kvantitativní přístupy.


Tomáš Lintner PhD.

Postdoktorand

S Tomášem Lintnerem spolupracujeme na výzkumu dynamiky vrstevnických vztahů a šikany s využitím analýzy sociálních sítí. Tomáš se kromě výzkumu šikany věnuje procesům předávaní hodnot, norem a postojů přes vztahy a interakce mezi lidmi. Síťové modelování vnímá jako způsob lépe reprezentovat a popsat sociální realitu.


Tereza Levková

Bc. studentka a lab manažerka SEDL

Tereza Levková je studentkou psychologie na Fakultě sociálních studií v Brně. Zajímá se o vývojovou a školní psychologii a podílí se na výzkumech vývoje a následků šikany v rámci SEDL.


Bc. Karolína Umová

Mgr. studentka

Karolína Umová dokončuje magisterské studium psychologie na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Mezi její výzkumné zájmy patří socio-emoční a morální vývoj dětí. Podílí se na výzkumech vývoje a následků šikany v rámci SEDL.